» » Slovenský Ľudový Umelecký Kolektív - Ej, Zahoreli Zore / Na Juráčkinom Dvore
Slovenský Ľudový Umelecký Kolektív - Ej, Zahoreli Zore / Na Juráčkinom Dvore flac album

Slovenský Ľudový Umelecký Kolektív - Ej, Zahoreli Zore / Na Juráčkinom Dvore flac album

MP3 1260 mb. | FLAC 1257 mb. | WMA 1509 mb.

Performer: Slovenský Ľudový Umelecký Kolektív
Title: Ej, Zahoreli Zore / Na Juráčkinom Dvore
Released: 1954
Style: Volksmusik
Category: Folk, Country
Rating: 4.8 ✦
Other format: AU MPC AA MP2 DXD ASF VOX

Rodná Zem. A2. Na Juráčkinom Dvore. AA1. Ej, Zahoreli Zore. Orchestra – Slovenský Ľudový Umelecký Kolektív. Soloist, Vocals – A. Gierat, A. Kubánková, H. Filková, K. Benčatová, S. Beňačka. Vocals – M. Dalmadyová.

SĽUK ‎– Slovenský Ľudový Umelecký Kolektív. Label: Opus ‎– 91 0165-2. Series: Opus 100 – 65. Format: CD, Album, Reissue CD, Album, Reissue All Media, Compilation, Remastered. V Liptove Na Priadkach. 1-8. Zapískaj, Zaspievaj. Z Programu Pieseň Života.

Slovensky Ludovy Umelecky Kolektiv is located in Balkanska 31, 853 08 Bratislava - Rusovce Slovakia, in Slovakia and the main services are Performing Arts Production And Distribution, Agents And Producers Performing Arts. You can view all companies like Slovensky Ludovy Umelecky Kolektiv in all countries : Performing Arts Production And Distribution. Agents And Producers Performing Arts. Slovensky Ludovy Umelecky Kolektiv Location.

It’s been 10 months since I first opened the box and started using my ZORE lock. It hasn’t failed me yet! I sleep better knowing my weapon is seconds away from being unlocked and charged when that time comes. This is a must-have for people with kids and a home protection mindset. I consider most safes/gunlocks impractical in a real-world situation.

SLOVENSKÝ ĽUDOVÝ UMELECKÝ KOLEKTÍV - profesionálne umelecké teleso, pôsobiace v oblasti umeleckého spracovania a interpretácie folklóru na Slovensku. Performance art theatre · Cinema. SLOVENSKÝ ĽUDOVÝ UMELECKÝ KOLEKTÍV - profesionálne umelecké teleso, pôsobiace v oblasti umeleckého spracovania a interpretácie folklóru na Slovensku.

Slovenský ľudový umelecký kolektív – Slovak folk art collective). SĽUK is the largest Slovak folk art group, trying to preserve the folklore tradition. Slovensko, oficiálním názvem Slovenská republika, je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Na východě sousedí s Ukrajinou, na jihu s Maďarskem, na jihozápadě s Rakouskem, na západě s Českem a na severu s Polskem. V roce 2017 zde žilo 5 441 899 lidí. Hlavním městem je Bratislava, úředním jazykem je slovenština. Hlavní město: Bratislava. Rozloha: 49 036 km² (127. na světě), z toho 1,9 % vodní plochy. Nejvyšší bod: Gerlachovský štít (2 655 m n. vlajka: znak.

Tracklist

A Margita Dalmadyová* A Stanislav Beňačka Ej, Zahoreli Zore 2:25
AA Helena Filková, Margita Dalmadyová*, Štefan Janči, Anton Gierat, Stanislav Beňačka Na Juráčkinom Dvore 3:20

Credits

  • Conductor – Vojtech Adamec
  • Ensemble – Slovenský Ľudový Umelecký Kolektív*
  • Lyrics By – Vojtech Mihálik
  • Music By – Tibor Andrašovan

Notes

[A, AA] Častuška z filmu Rodná zem

-------------------------------------------------
Retailed in random preprinted neutral Supraphon sleeve

Barcode and Other Identifiers

  • Matrix / Runout (A): 50851
  • Matrix / Runout (AA): 50852
  • Rights Society: OSA
  • Price Code: c
  • Other (Printed matter registration number, label): F 14286